WhatsApp

BİLGİ AL

S Clinic

 

GENLERİNİZİN KURBANI OLMAYIN, SAÇLARINIZI ÇOĞALTMANIN MÜMKÜNLÜĞÜYLE TANIŞIN!

DHT ve Saç Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Androgenic alopecia denilen “erkek modeli saç dökülmesi” erkeklerin yaşlanırken kelleşmesinin ana nedenlerinden biri.

Çok yaygın olmamakla birlikte kadınlar da bunu yaşayabiliyor.  Mesela Amerika da 50 milyon erkek ve 30 milyon kadın alopecia problemi yaşıyor.   Yapılan araştırmalarda seks hormonlarının erkek tipi saç dökülmesinin altında yatan ana neden olduğu belirtiliyor.

Hemen kolayca açıklayalım;

Dihydrotestosterone (DHT) bir androjen. Androjen ise bedendeki kıllar gibi erkeksi özelliklerin oluşmasını destekleyen bir seks hormonu.

DHT ne yapar?

DHT testesterondan türer.  Testosteron ise hem erkeklerde hem de kadınlarda vardır. Testesteron ve DHT androjendir. Yani ergenlik çağında kalınlaşan ses, bedende artan kıllar, kas ağırlığı gibi erkek karakteristiklerini oluştururlar.

DHT kan sisteminde dolaşırken kafa derinizdeki saç foliküllerinin reseptörlerine bağlanır. Buda saç sağlığını olumsuz etkiler.

DHT’nin kelleşmeyle bağlantısı

Vücudunuzun her yerindeki saç/kıl cildinizin altındaki folikül denilen yapılardan çıkar. Bunlar özünde tek bir saç telini içeren küçük kapsüllerdir. Genelde folikülün içindeki saç 2-5 ay arasında büyüme döngüsündedir. Kazıtsanız ya da kesseniz bile aynı saç folikülün içindeki saç, kökünden uzamaya devam eder.

Bu döngünün sonunda saç birkaç ay dinlenme evresine geçer birkaç ay sonrasında da dökülür. Sonra saç folikülü yeni bir saç üretir ve döngü yeniden başlar.

DHT’de dahil olmak üzere yüksek seviyede androjen oranı  saçın bu döngüsünü kısalttığı için saç foliküllerinizin daralıp büzüşmesine neden olabilir.  Ayrıca buda saç tellerinin daha incelip kırılgan olmasına ve hızlı dökülmesine neden olabilir.  DHT ayrıca eski saç teli döküldükten sonra yeni saç telinin büyümesi sürecini uzatır.

Androjen reseptörleri (AR) genine bağlı olarak bazı kişiler DHT’nin kafa bölgesindeki saçlarda oluşturduğu bu değişikliklere daha duyarlı. Bu genin niteliğine bağlı olarak da erkek tipi saç dökülmesine daha duyarlı olabilirsiniz.

Alopecia’da %100 doğal çözümler sunan S’Clinic saç çoğaltma işlemlerimizin başarısının özeti şu şekilde:

  • İçeriğinde 16 adet büyüme faktörü ve biyomimetik  peptid olan S’Hair Anti Hair Loss Solution serumumuzu uygulayarak saç köklerini onarıyoruz
  • Stratejik bir şekilde etki eden serumumuzu radyofrekans ve lazer ile uyguluyoruz. Dolayısıyla ağrı, kanama ve morluk oluşmadığından sosyal veya iş yaşantısına anında devam edilebiliyor.
  • 15 günde bir tekrarlanan seanslar neticesinde de 6-8. seansların ardından yeni saçlar çıkmaya başlıyor
  • Saç ekimi sonrasında ense bölgesinden alınan saçlar sebebiyle oluşan boşlukların kapanmasına yardımcı oluyor
  • Saçların güçlenmesini destekliyor
  • Saç ekimi öncesinde dönor alanının artmasına ve saç ekimi yapılacak alanın küçülmesine yardımcı oluyor

 

 

 

 

 

 

%98

TAVSİYE

%98

MEMNUNİYET

5000+

UYGULAMA

10

KLİNİK

Logolar