MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ: HAVALAR GERÇEKTEN SAÇLARINIZI DÖKEBİLİR Mİ?

Saçlarınız tüy döken kedi gibi dökülmeye başladıysa endişelenmeyin. Yakında kel olacağım gibi hissetseniz de mevsimsel saç dökülmesi son derece normal. Peki havalar gerçekten saçlarımızı dökebilir mi? Cevap “evet.” Ama merak etmeyin S’Clinic olarak size saçlarınızı mevsimsel dökülmeden kurtarmanız için bir rehber hazırladık.

Saç dökülmesi her yaştaki erkeğin ve kadının deneyimlediği bir problem. Yaşam kalitemizi olumsuz etkilediği kesin. Saç dökülmesi yaşlandığımızda, hormonal değişikliklerde, ilaç tedavisi esnasında, stresle ve daha pek çok faktörle artabiliyor.

Bir de mevsimsel değişiklikler var. Sezon değişikliklerinde saçlarımızın kalitesi azalıyor. Fırçamızda, duş giderinde daha çok saç teli kalıyor. Ve cevabını herkesin çok merak ettiği soruya geliyoruz:

 

“Mevsim değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilir mi?”

 

Cevap “evet”. Ama öncelikle bunu bilimsel açıdan inceleyelim;

 

Gelişim prosesini tamamlayan her saç teli dökülüyor.  Bu süre genlere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tek bir saç telinin aktif gelişim safhasını tamamlaması iki ila beş yıl sürüyor.

 

Genelde saç derimizde 100.000 ila 150.000 arasında saç teli bulunuyor. Günde 50-100 arasında saç telinin dökülmesiyse son derece normal. Fakat daha fazla saçınız dökülüyorsa ve çeşitli bölgelerde seyrelmeler oluştuysa bir uzmana saç analizinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz saç analizinizi yaptırmak için buraya tıklayınız.

Hangi faktörler saç dökülmesini artırır?

Saç gelişimi çok karmaşık bir süreç. 3 safhadan oluşuyor. Anajen saçın aktif gelişim safhası,  Katajen gelişmeyi durdurduğu safha,  Telojen ise döküldüğü safha.

Saçın yoğunluğunu ve kalınlığını hormonlarımız belirliyor. Sağlıklı ve güçlü saçlar için ön koşulsa genler.  Fakat farklı hormonal düzensizlikler, menapoz, doğum yapmak, guatr veya polikistik yumurtalık sendromu saç dökülmesini artırabiliyor.

İlaç tedavisi gibi fiziksel faktörler, perma, açma ya da yüksek oranda ısı gibi kimyasal etkiler saç dökülmesini artırabiliyor. Protein, vitamin, mineral ve amino asit eksiklikleri saçın gelişimini olumsuz etkiliyor ve matlaştırıyor.  

Beslenme ve saç gelişimi arasında nasıl bir bağlantı vardır?  

Beslenme ve saç dökülmesi arasındaki bağlantı mevsimsel değil. Yani beslenme düzenimiz saç sağlığımız için her zaman önemli. Saçımız yediklerimizdeki vitaminleri ve mineralleri emiyor.

Saç kemik iliğinden sonra bedenimizdeki en hızlı gelişen doku. Bu yüzden büyüme safhasında besinlere ihtiyaç duyuyor. Besin eksikliği olan yerlerde de gelişimi bırakıp dökülme safhasına geçiyor.

 

Saçımız için en önemli besinler: Demir, çinko, A vitamini, B vitaminleri (B2, B5, B6, B9, B12 ve özellikle biotin, B7), C & E vitaminleri, ve esansiyal yağ asitleri.

 

Mevsimsel saç dökülmesi bir söylenti mi?

 

Mevsimsel saç dökülmesi hala tartışmalı bir konu. Kadınlar ise aylık period döngüleri kapsamında olan hormonal değişiklikler sebebiyle bundan daha çok etkileniyor.   Ayrıca deniz tuzu, klorlu havuz suyu ve yoğun güneş ışınına maruz kalmak saçları oldukça yıpratıyor.

 

Saç dökülmesini nasıl tedavi ederiz?

 

İlk olarak saç dökülmesinin asıl nedeni anlaşılmalı. Çünkü bir hastalık, genetik alt yapı veya psikoloji dahi saç dökülmesine neden olabiliyor.  

S’Clinic’lerde saç analiziniz yapıldıktan sonra size uygun saç çoğaltma işlemi uygulamasını tespit ediyoruz. S’Clinic patenli saç çoğaltma işlemlerinde içeriğinde 16 adet biyolojik büyüme faktörü ve biomimetik peptid bulunan benzersiz serumumuz saç foliküllerine radyofrekans ve lazer teknolojisiyle uyguluyoruz. Ağrı, kanama ve morluk oluşmuyor. Saçlarınız ekmeden, sağlıkla ve bütünsel olarak çoğalıyor.  

Yani bizimle mevsim değişiklikleri, hormonal dengesizlikler, genler veya daha pek çok sebeple oluşan saç dökülmesinin kurbanı asla değilsiniz.

 

Saç dökülmesini önlemek için hangi ürünler kullanmalıyım?

Özellikle yazın klorlu ve tuzlu su ile birlikte yüksek sürelerle güneşe maruz kalmak saçın nem dengesini alt üst ediyor. Dökülme önleyici şampuan S’Hair biyolojik kök hücre onarımıyla beraber B vitaminleri, aloe vera ve A vitamini ve E vitaminiyle benzersiz bir nem desteği sunar. Öyle ki yıkama sonrasında saç kremi kullanmaya dahi gerek kalmaz. Sipariş için buraya tıklayınız.

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Güvende Hisset

256 Bit SSL ile Güvende Alışveriş

Kargoyu Düşünme

1500 TL üzeri siparişinizde kargonuz bizden

Müşteri Hizmetleri

0 212 215 52 53 Müşteri hizmetleri

Copyright © 2022

0 212 215 52 53

Hakkı Yeten Cad Fulya Terrace Center 1 Blok Kat 16 Daire 93 Şişli / Fulya