SAÇ NASIL UZAR? SAÇ UZATMAYI ETKİLEYEN 7 YÖNTEM

 

Saçınızı nasıl daha hızlı uzatacağınızı merak mı ediyorsunuz?  Saç uzatmayı etkileyen ürünler ya da tedaviler mi arıyorsunuz? Artık bu ve benzeri soruları düşünmenize gerek yok.  S’Clinic saç uzmanlarıyla saç uzatma konusunu ele aldık. Saçınızı sağlıkla uzatmanızı etkileyen 7 yöntemi pratikçe sizinle paylaştık. Ama öncelikle saçın nasıl uzadığını biyolojik olarak inceleyelim.  

Saç nasıl uzar?

Hayatınız boyunca sahip olabileceğiniz bütün saç folikülleriyle bu dünyaya geldiğinizi biliyor muydunuz? Amerika Dermotoloji Akademisinin yaptığı araştırmalara göre bu saç foliküllerinin miktarı 5 milyon civarında. Ve bu saç foliküllerinin yaklaşık 100.000’i kafa derinizde bulunuyor. Dermatologlar ve saç uzmanları günde 50-100 saç telinin dökülmesini normal olarak değerlendiriyor.

Saç saç folikülünün en altında bulunan saç kökünden çıkar, kafa derisinden ve yağ bezesinin içinden geçerek uzamaya devam eder.  Bu yağ saçı parlak ve yumuşak yapar. Kan da saç folikülüne ulaşarak saç köküne oksijen ve besin sağlar. Bu da saçın sağlıkla uzamasını destekler.  

Saçın uzamasına ne yardımcı olur? Uzamayı destekleyen 7 yöntem

Genler saçın sağlıkla büyümesinde önemli rol oynarken, bunun dışında başka faktörlerde etkilidir. Ancak saçı bir anda uzatan sihirli bir iksir yok. Elbette peruk ve kaynak dışında. Ama saç uzatmayı tetikleyen bu 7 yöntem saç uzatma yolculuğunuzda sizi destekleyecek.

1. Kısıtlayıcı beslenme modellerinden kaçının.

Saçınızın uzamasıyla ilgili her şeyi kontrol edemezsiniz. Ama beslenme sisteminizde saçın dökülmesini azaltacak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Öncelikle bilinçsizce beslenmenin kısıtlandığı diyetler saçın gelişimi için gerekli olan besin maddelerinin alınmaması anlamına gelir. Saçın uzaması bedenin yaşamsal fonksiyonları göre öncelik listesinde değildir. İşte bu yüzden yeterli besin olmadığında olanlar mevcut kaynaklar diğer yaşam fonksiyonlarına enerji için kullanılır.

Özetle vitaminler bakımından sağlıklı bir beslenme düzeni saç sağlığı için olmazsa olmazdır.

2. Günde ne kadar protein aldığınızı kontrol edin.

Yeterli miktarda protein almadığınızda saçınız çok uzamaz ve kolayca dökülür. Çok iyi planlanmış bir beslenme modeliyle uygun miktarda protein alımı sağlıkla saç uzatmanın olmazsa olmazıdır. Uzmanlar günde 50 gr protein alımının yeterli olduğunu belirtiyorlar.

3. Beslenme profilinizi canlandırın.

Belirli vitaminler, mineraller ve yağ asitleri saç gelişiminde çok etkili. Bunlardan birkaçı biotin, vitamin C, Vitamin D, vitamin E, çinko, demir, omega3 ve omega 6.

Pek çok araştırmada düzenli miktarda omega 3 ve 6 alınması saç dökülmesini azaltmakta etkili olduğu, düşük çinko seviyesinin de saç dökülmesinin arttığı gözlemlenmiş.

 

 

4. Kafa masajı yapın.

Düzenli kafatası masajı yapmak rahatlamaya ve stresi azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda saç sağlığını da iyileştirmeyi destekler. Günlük 4 dakika bile çok önemli farklılıklar yaratabiliyor.

Bu konuda yapılan bir araştırmaya 9 erkek a katılmış ve 24 hafta boyunca kafa masajı uygulamışlar. Sonuçta başlangıca göre daha kalın saç telleri olduğu anlaşılmış.

Bu çalışmada saç uzamasına dair fark edilebilir bir sonuca ulaşılmamış. Ama saçların kalınlaştığı, güçlendiği ve kırılmaya yatkınlıklarının azaldığı görülmüş.  

Kafa masajını profesyonel bir yerden de alabilir, kendiniz de yapabilirsiniz.

5.S’Clinic Patentli Saç Çoğaltma İşlemleriyle saçlarınızı tanıştırın.

S’Clinic saç çoğaltma işlemleri gücünü uygulamalarda kullandığımız S’Hair ve S’Cell serumlarından alıyor. Bunun nedeni içeriklerinde 16 adet biyolojik büyüme faktörünün ve biomimetik peptidin olması. Eczacı koordintörlüğünde tasarlanan işlemlerimizde tüm saç hattına uygulama yapıyoruz. Dolayısıyla bütünsel çoğalma gerçekleşiyor.  İlk 6 seansta saç foliküllerindeki hasar onarılıp, yenileniyor. 6 seans sonrasında da yeni saçlarınız çıkmaya başlıyor. İşlemler sırasında ağrı kanama ve morluk oluşmadığı için sosyal hayata devam edebiliyorsunuz ve iş toplantılarına girebiliyorsunuz.  

6. Sıcakla aranıza mesafe koyun.

Maşa, saç düzleştirici ve saç kurutucusundan gelen ısı saçlarınıza zarar verdiğinden saçlarınız kolayca kırılır. Bunları kullanırken düşün ısıda uygulama yapmak saçlardaki zararı düşürür. Ama yine de saçın koruyucu tabakasındaki nem gider. Dolayısıyla ne kadar kullanmazsanız o kadar iyi.

7. Saçınızı renklendiriyorsanız ona zarar vermeyecek şekilde bunu yapın.

Saç rengi değiştirmek saç dokusu üzerinde stres yapar bu da kolayca kırılmasına da neden olur. Saç açma işlemlerini aşırı ölçüde uygulamadığınızda bu zararı da minimize etmiş olursunuz.

Özetle genetikler saç uzamasında önemli rol oynarken, sihirli bir doğal uzatma yöntemi de yoktur. Ama saçlarınızın sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve uzamasını bu 7 yöntemle sağlayabilir, S’Clinic patentli saç çoğaltma işlemiyle de sağlıkla artırabilirsiniz.

Eğer saçlarınız dökülüyorsa bu konuda destek almak için S’Clinic şubelerine başvurmanızı ve ücretsiz saç analizi yaptırarak sizin için en doğru bütünsel saç artırma çözümlerini keşfetmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Güvende Hisset

256 Bit SSL ile Güvende Alışveriş

Kargoyu Düşünme

1500 TL üzeri siparişinizde kargonuz bizden

Müşteri Hizmetleri

0 212 215 52 53 Müşteri hizmetleri

Copyright © 2022

0 212 215 52 53

Hakkı Yeten Cad Fulya Terrace Center 1 Blok Kat 16 Daire 93 Şişli / Fulya